Kuidas teha ägedat mägimatka?

Mägedes matkamine on uskumatuid elamusi pakkuv ettevõtmine. Sa tunned, kuidas veri ja adrenaliin hakkab su soontes voolama, kui näed, et tipuni on ainult mõni minut veel jäänud. Olles tippu jõudnud, avanevad igas ilmakaares hunnitud vaated, mis teevad silmad ette isegi 4K-kvaliteeti pakkuvatele televiisoritele. Jah, mägimatkad on vaieldamatult hea mõte, kuid kohe kindlasti vajavad need tegevused piisavat ettevalmistust.

Uuri jooksvat olukorda

Kindlasti tasub enne igale matkale minekut uurida, millises olukorras on rada ja kas see on ikka talutavas seisundis. Kui rada on halvas seisundis, siis on hea mõte jätta see konkreetne rada vahele. Samamoodi tuleb matkapäeva hommikul teha kindlaks, milline on tänane ilmaennustus. Jättes ilmaennustuse kõrvale, tekitad paratamatult ohtlikke olukordi nii endale kui teistele matkalistele. Nii mõnedki suured katastroofid mägimatkade ajaloos oleksid võinud olemata olla, kui inimesed oleksid teinud korraliku ilmaseire enne rajale minemist.

Ära mine üksi

Metsas matkamisel saab otse loomulikult pea igaüks ise hakkama, ent mägimatkadele soovitatakse alati minna koos seltskonnaga. Alati tasub hoida tempot seltskonna kõige aeglasema liikme järgi, kuna see kindlustab selle, et keegi ei jää teistest maha. Mägedes on üksi olemine ohtlik. Ootamatult võivad tulla laviinid, ilm võib rängalt muutuda või rada lõppeda. Seepärast on kõige kindlam minna vähemalt kolmese grupiga, kuna isegi kahekesi matkamine võib olla võrdlemisi ohtlik.

Proovi mitte olla bravuurikas

Mõned matkajad lähevad suure tempoga mägimatkale, ent poole peal saab jaks otsa. Kui sa ei vali alguses mõistlikku tempot, siis võib see hilisemate matkafaaside käigus sulle kätte maksta. Vali pigem rahulik tempo, mille puhul sa tead, et sa suudad samas tempos kohe kindlasti oma lõpliku eesmärgini jõuda. Proovi sama põhimõtte teha selgeks ka oma rännukaaslastele, sest üks inimene ei tohiks niikuinii pikalt teistest ette minna.

Jäta endast piisavalt infot maha

Enne mägimatkale minekut anna oma lähedastele inimestele teada, kuhu sa oled täpselt minemas. Kirjelda neile oma reisiplaane ja vajalikke peatuspunkte. Kui sinu ja su seltskonnaga peaks siiski midagi juhtuma, siis saavad nad tagantjärgi panna su umbkaudse asukoha paika, võttes aluseks kuupäevi ja kellaaegu. Niiviisi saavad nad seda infot anda edasi ka päästjatele, juhul, kui teil endil pole võimalik näiteks satelliittelefoni teel päästjatega ühendust võtta.