Kõrbes matkamise ABC

Oeh, kõrbes matkamine on palju rändurite ja matkasellide “pean tegema” nimekirjas esimestel kohtadel. Tegu on tõelist väljakutset esitava keskkonnaga, mis pakub ühest küljest kuumust ja liiva, kuid teisest küljest ka öiseid jahedaid temperatuure koos peaaegu olematu veekogude leidmise võimalusega. Kõrberännakule tasub minna ainult kogenud giidiga, kuna vastasel juhul võib leida end üsna peatselt parajalt ohtlikust olukorrast. Sellegipoolest käib igal aastal väga palju inimesi üksi kõrbematkal, kuid siis on tegu ikkagi treenitud ja kogenud matkajatega, mitte algajatest üksiküritajatega.

Joogivee kogumine on kõrbes väga oluline. Seda pole lihtne teha, sest kõikides kaktustes pole piisavalt vedelikku. Tihti tekib hommikul taimedele kaste, mida on kõrbes küll minimaalselt, ent seegi võib natuke abiks olla. Kuna joogivee hankimine on kõrbes niivõrd keeruline tegevus, siis soovitame enne kõrbematka mõelda korralikult läbi oma joogivee plaan. See tähendab seda, et kaasavõetud vett peab jaguma piisavalt kõikideks päevadeks. Otse loomulikult ei saa sa päevi arvestades mõelda samasuguse veekoguse peale nagu tavaolukorras. Kõrbes on niivõrd kuum, et sa kaotad higistamise käigus kõvasti kiiremini vajalikku vett oma kehast.

Päeval on kõrbes ringi liikumine oluliselt raskendatud. Päike kuumab vastu pealage, tõstes oluliselt riski päikesepisteks ja kuumarabanduseks. Seepärast kaitse end päevases kuumuses ja ringi liikumise asemel proovi pigem varju leida. Muide, see ei tähenda absoluutselt seda, et peaksid matkama öösel. Päevase aja all mõtleme siinkohal päeva kõige kuumemaid tunde, mis on tavaliselt ajavahemikus kell 11-14. Ülejäänud ajal on kõvasti kergem ringi liikuda. Eriti mugav on kõrbes matkata varajastel hommikutundidel, sest siis on ööga võrreldes küll soojem, ent samaaegselt pole veel väga kuumaks muutunud.

Ole valmis kohtuma erinevate kiskjatega. Olenevalt regioonist võid kõrbes vastamisi sattuda koiottide, mägilõvide ja kõrberebastega. Samuti on parajaks nuhtluseks erinevad skorpionid ja ämblikud. Kiskjatega tegelemiseks oma alati mõnda enesekaitserelva, mis aitab sind ootamatute ohtude vastu kaitsta. Putukate ja roomajate vastu aitab muuhulgas see, kui surud oma püksid sokkidesse ja särki pükstesse. Niiviisi garanteerid selle, et mõni roniv putukas ei saa sulle riide ja naha vahele ronida ning sind ootamatul hetkel hammustama hakata.