Kaljuronimise ABC algajatele

Oled kunagi mõelnud, mis tunne võiks olla kõlkuda maailma suurimate kaljude ja hõreda õhu vahel? Jah, see on adrenaliinist pakatav sööst otse elus olemise südamesse – seda võime teile, kallid lugejad, koheselt kinnitada! Selles artiklis avaldame mõningad soovitused, mis aitavad algajatel kaljuronijatel paremaks saada ja tulevikus veelgi suuremaid väljakutseid ette võtta.

Käi võimalikult tihti ronimas

Kindlasti on kaljuronimise näol tegu alaga, mis nõuab pidevat arengut ja sellesse aja pühendamist. Pole mingit mõtet hakata kaljuronimisega tegelema “kord kümne aasta jooksul”. Jah, ära proovimiseks kohe kindlasti, ent sellisel juhul on raske kellelgi end sellises situatsioonis professionaalseks kaljuronijaks nimetada. Ja see poleks isegi aus tõeliste professionaalide suhtes. Muide, alati on võimalik praktiseerida siseruumides. Ka Eestis on avatud mitmeid kaljuronimise simulaatoreid, mis ei paku küll nii palju pinget nagu üks tõeline kalju vabas looduses, ent aitab siiski oskuseid lihvida.

Leia endale mentor

Korraliku mentori leidmine on vajalik, sest kaljuronimise puhul leidub väga palju teavet, mille puhul pole seda võimalik tavalistest raamatutest, e-kursustest või filmidest omandada. See nõuab konkreetsete inimestega suhtlemist. Nimelt aitab mentoriga rääkimine aru saada, milliseid konkreetseid oskuseid läheb kindlal kaljul vaja. Samuti võib mentor sulle avaldada kasulikke nõuandeid laiemalt kaljuronimise kohta.

Sea konkreetseid eesmärke

Et kaljuronimises areneda ja iga korraga paremaks saada, on vaja kindlasti endale seada mõõdetavaid eesmärke. Kui sa jätad mõõdetavad eesmärgid seadmata, siis võib see viia välja lausa selleni, et su progress hakkab ajapikku kehvemaks muutuma. See tuleneb sellest, et sa muutud mugavamaks ja ei arene teadlikult iga korraga paremaks. Proovi taolisest nõiaringist välja saada, kui peaksid kunagi sellesse sattuma!

Tee nimekiri kohtadest

Võta paber-pliiats ja tee endale nimekirja kohtadest, kus sooviksid kindlasti kaljuronimisega tegeleda. Maailmas on lõpmatul hulgal võrratuid paiku, kus on võimalik kaljuronimisega tekitada endale täiesti unustamatuid mälestusi. Nende hulka kuuluvad Portugali ainuke rahvuspark, Yosemite’i rahvuspark Ameerikas ja kivine maa Lõuna-Aafrikas. Jah, otse loomulikult läheb reisimine üht-teist maksma, ent sellest saadavad kogemused ja mälestused on täiesti hindamatud. Samuti aitavad need sul kindlasti veelgi paremaks kaljuronijaks saada.